12 listopada 2014 ZUS - 45 miliardów długu

Niedawno w mediach ukazała się informacją na która nikt specjalnie nie zwrócił uwagi, a która jest jednym z najważniejszych faktów ekonomicznych ostatnich miesięcy. Do końca marca 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) powinien oddać budżetowi pożyczone 45 mld zł. Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie w stanie wywiązać się z wypłaty emerytur dla milionów Polaków w najbliższych latach? Na to pytanie nikt nie chce odpowiadać, łącznie z samym ZUS-em. Nic dziwnego jeżeli na informatyzacje ZUS corocznie wydajemy setki milionów złotych, to trudno odpowiedzieć na pytanie, skąd ZUS ma znaleźć 45 miliardów złotych.  Komisja Finansów Publicznych opinię komisji polityki społecznej i rodziny o projekcie budżetu na 2015 r. Podczas dyskusji poseł Elżbieta Rafalska z PiS pytała m.in. o plan spłat pożyczek zaciąganych przez ZUS wobec skarbu państwa.

Czytaj dalej

DrukujE-mail

Microsoft rządził informatyzacja ZUS

„Haker” to przestępca a nawet więcej internetowy terrorysta, taki wizerunek rozpowszechniają media, które coraz więcej uwagi poświęcają spektakularnym akcjom popełnianych przez informatycznych geniuszy. Jednak pierwotnie „hakerami” nazywano właśnie informatycznych geniuszy, członków ruchu wolnego oprogramowania, którzy swoje umiejętności użyczali – za darmo – społeczeństwu. Znawca kultury internetowej E. Raymond w swoim „Słowniku hakerów” twierdzi, ze ktoś kto łamie zabezpieczenia w celu dotarcia do tajnych informacji, powinien być nazwany „crakerem”. Inny specjalista Howard Rheingold w dosadny sposób definiuje różnice między „hakerem” i „crakerem”: „Hakerzy tworzą nowe struktury, a crakerzy je niszczą.”. W III Rzeczpospolitej tylko jeden jedyny raz hakerzy bronili żywotnych interesów społeczeństwa, walcząc z państwem i firmami prywatnymi. Poniżej przedstawimy historie tej batalii.

Czytaj dalej

DrukujE-mail

OFE - stalinowskie reformy III Rzeczpospolitej

Błyskawiczna, rozpoczęta w 1997 roku informatyzacja ZUS-u uwarunkowana była powstaniem drugiego filaru ubezpieczeń, który powoływał do życia prywatne Otwarte Fundusze Emerytalne, na które – zgodnie z ustawą – elektronicznie przelewano 37,5% składki płaconej przez ubezpieczonego. Innymi słowy informatyzacja ZUS związana była z procesem „prywatyzacji emerytur”. Otóż - a jest to fakt niezwykle istotny - to nie nasi politycy wpadli na pomysł prywatyzacji emerytur i to nie oni go przeprowadzali.

Czytaj dalej

DrukujE-mail

Ile naprawdę kosztowała informatyzacja ZUS?

Oficjalnie 3 miliardy złotych, nieoficjalnie 6 miliardów – dlaczego mamy do czynienia z tak dużą rozbieżnością? Od 1997 roku firma Prokom tworzyła Kompleksowy System Informatyczny ZUS, którego celem miała być automatyzacja wszystkich podstawowych funkcji umożliwiających wypłacanie emerytur i rent oraz ich naliczanie. Jednak już w roku 2000 ZUS zadeklarował, że kontrola wszystkich płatników będzie przebiegać na bieżąco za pomocą reaktywowanego systemu oddziałowego ARS. Umożliwiał on monitorowanie egzekwowania składek i egzekucję zadłużenia płatników do grudnia 1998 r.

Czytaj dalej

DrukujE-mail